Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Islah Çelikler Nasıl Üretilir?

Islah Çelikler

Çelik sanayileşmenin ilk ve en önemli ham maddesi olarak bilinir. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini de belirleyen sanayileşme her ne kadar önemiyse sanayilerde kullanılan ham maddelerin kalitesi de aynı oranda önem taşıyor. Çelik ham halinin dışında farklı kimyasal ve ham maddelerin birleşimiyle kullanılacağı alanlara göre şekillendirebilen bir madendir. Islah çelikler de bunlardan biri olarak ifade edilebilir. Yine karbonlu ve sert bir yapıya sahip olan ıslah çelikleri ıslah işleminin de ardından belirli bir dayanıklığa kavuşur. Islah çelikleri konusunda firmamızın profesyonelliğine güvenebilir hemen sipariş için iletişime geçebilirsiniz.

ekol-demir-celik-islah-celikleri

Islah Çelikler Nasıl Üretilir?

Islah çelikleri alaşımlı ya da alaşımsız olarak sınıflandırılır. Sert çelik gurubunda yer alan bu çeliklerin de karbon miktarı az, orta ve çok olarak bilinir. Karbonlu olmasının dışında dayanım gücünün arttırılması için ıslah işleminden geçirilerek elde edilir ve tüm işlemleri tamamlanmış olur. Yüksek dayanım ve tokluk gücü gösteren bu çelik türü farklı makine imalatlarında sıklıkla kullanılır.

ekol-demir-celik-islah-celikleri

Islah Çeliklerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Islah çelikleri sanayide geniş bir alana hizmet ediyor. Birden fazla alanda sıklıkla kullanılan ıslah çeliklerinin genelde şu alanlarda kullanılır;

  1. Makine imalatı
  2. Taşıt imalatı
  3. Motor ve aparat yapımı
  4. Uçak yapımı 
  5. Dişli çark üretimi
  6. Dayanım ve elastik özellik gerektiren parçaların üretimi
  7. Saplama, cıvata gibi temel parça üretimlerinde kullanılır.