Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Yapı Profillerinin Özellikleri

Yapı Profillerinin Özellikleri

Görsel bakımdan estetik bir açıya sahip olan yapı profilleri, esasen bina yapım aşamalarında kullanımlara uygundur. Dayanıklılık bakımından önem kazanmış ve ismi pek çok yerde geçmiş yapı profilleri tam olarak nedir? Ne tür alanlarda işe yarar? Kullanım alanları nelerdir? Yapı profillerinin özellikleri nelerdir? Pek çok avantajı ile birlikte yapı profillerinin geniş bir yelpazede değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkündür. Şöyle ki; toplu konut veya bina yapımlarda ve sanayiye dayalı alanlarda yapı profilleri geniş bir kullanım alanı oluşturmaktadır. Ceoluğunu Elif Tulay’ın üstlenmiş olduğu Ekol Demir Çelik A.Ş ekibi olarak sizlerin yapı profili ihtiyaçlarınıza destek olarak çözümler üretmekteyiz. Bu kapsamda sizlere en iyi fiyat garantisi sunarak ihtiyaçlara uygun şekilde en güvenilir hizmeti sunmaktayız.

Müşterilerimizin inşaat aşamalarındaki çalışmalarda özel ölçülerde istenmiş boyut /ebatların tamamını kullanımınıza sunmaktayız. Böylelikle kullanım alanlarına uygun tespitlerin yapımı sayesinde sizlere en uygun üretimler sağlamaktayız. Profesyonel ölçüler alınarak en iyi yapı profiller ortaya çıkarılmakta ve kullanılan alanlarda dayanıklılığı arttırmaktadır.

Yapı Profilleri Hakkında

Ekol Demir Çelik kalitesi, galvaniz, soğuk/sıcak saclar ile birlikte üretilen özel yapı profillerinin özel makineler ile üretimini tamamlamaktadır. Yapı profilleri, hassas delikli veya oval, özel formalarda olacak şekilde projelerinizin ihtiyacı doğrultusunda istemiş olduğunuz her yönde üretilebilmektedir. Özel makinelerdeki özel üretim hattımız ile birlikte istemiş olduğunuz yapı profillerini üretmekteyiz. Klasik NPU ve NPI profilleri kullanımlarına baktığımız vakit, dayanıklılık seviyesi açısından da %50 ‘ye varana kadar destek sağlayan üretimlerimiz çerçevesinde ekonomik çözümler sunmaktayız. Tamamı ile en yüksek ve güçlü sevide üretmiş olduğumuz yapı profillerinde maksimum oranda taşıma kapasitesi hedeflenmektedir.

Yapı profillerinin özellikleri ve çeşitlerine gelecek olursak;

  1. Özel şekilli profil: Rulo şekillendirme sistemleri kullanılarakta üretilebilmektedir. Özel şekillerde üretimi yapılmakla birlikte L, T, Z, I X gibi altıgen, damla, oval, elips, D profiller şeklinde de üretimleri yapılmaktadır. Otomotiv, mühendislik, mimarlık, köprü yapımı gibi alanlarda geniş kulanım ağına sahiptir.
  2. Konstrüksiyon profil: Diğer bir adı kutu profiller olan konstrüksiyon profiller, kare ve dikdörtgen olmak üzere 2 şekilde üretilmektedir. Bu tür profilin en önemli özelliği ise paslanmalara karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Kullanım alanları genel anlamda, mobilya ve lojistik alanlarıdır.
  3. Galvanizli profil: Bu tür profiller ise her türden hava koşullarında çalışacak olan metallerin paslanmasını önlemektedir. Böylelikle paslanması önlenen metallerin ömrü uzamış olmaktadır. 2 şekilde (Galvaniz sac, siyah profillerin sonradan daldırılması) üretilebilmekte olup mantolama, iç mekân, inşaat sektörü, ıslak zemin vs. Yapımında geniş kullanım ağına sahiptir.
  4. Dikdörtgen/Kare kesitli profil: Sıcak çekme bandının üzerindeki oksit tabakasını almak amacı ile asit ile temizleme işleminin yapıldığı veya soğuk haddelenmiş olan bantlarda ileri teknoloji ile üretilmektedir.

Yapı Profilleri Kullanım Alanları

Yapı profillerinin özellikleri konusundan sonra bahsedilmesi gereken diğer bir önemli konu ise yapı profillerinin kullanım alanlarıdır. Birbirinden farklı üretimleri ile birlikte yapı profillerinde pek çok kullanım alanı yer almaktadır. Birbirinden farklı alanlarda (Taşıma gücüne göre, farklı ebat ve boyutlarına göre vs. ) kullanılmakla birlikte önde gelmiş olan alanlardan biri de çelik konstrüksiyon binalardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra sanayi yapıları, fabrika binalarının inşası ve pek çok katlı binalar önde gelen alanları oluşturmaktadır. Yapı profillerinin diğer yaygın kullanıldığı alan ise alışveriş merkezleri, iş merkezleri gibi dayanıklılığın ön planda olduğu yapılardır.

Ekol Demir Çelik A.Ş olarak pek çok alana kullanım imkanı sunulabilir üretimlerimizde ihtiyaçlarınıza uygun çözümler için bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.