Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

q131 131 Hasır Çeliği Nerede Kullanılır?

q131 131 Hasır Çeliği Nerede Kullanılır?

Demir çelik sektörünün gözde malzemelerinden biri olan q131 131 hasır çeliği nerede kullanılır gelin hep beraber inceleyelim. Her iki istikamette de çalışılan döşemelerde kullanılan q131 131 hasır çeliği, betonarme yapılarda da boy göstermektedir.

Boy ve en çubuğu aralıkları 15 mm olan bu çelik türü, yaygın bir kullanım alanına sahip olması ile dikkatleri üzerine çeker. Piyasada q131 131 hasır çeliği satan pek çok firma bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi demir çelik alanında yıllardır memnuniyet ve güvenini kanıtlamış olan Ekol Demir Çelik A.Ş’dir. Yönetim kurulu başkanlığını Elif Tülay’ın üstlendiği bu firma, ürettiği q131 131 hasır çeliği ile de kalitesini göstermektedir. İstanbul, Bursa, Ankara ve Eskişehir’de hasır çeliği üretimi bakımından zengin şehirler arasında gösterilebilir. q131 131 hasır çeliğinin nerede kullanıldığına bakacak olursak; bu çelik türü;

 • Döşeme, perde ve istinat duvarlarında
 • Beton, otoyol, pist ve saha kaplamalarında
 • Baraj, kanaletler ve kanallarda
 • Tünel kalıp sistemlerinde
 • Güvenlik çitlerinde
 • Metro ve tünel yapımında
 • Prefabrik yapı elemanlarında kullanılmaktadır.

q131 131 Hasır Çeliği Nedir?

q131 131 hasır çeliği nedir gelin hep beraber inceleyelim. Kangal halinde bulunan ST 1 demirinin soğuk çekme yöntemi ile fiziki nitelikleri değiştirilerek çekilmesiyle beraber doğrultulup istenilen boylarda kesilmesi ile dayanıklılığı artırılmış nervürlü, büyük oranda kalite çelik hasır üretilmiş olur. Üretilen yüksek kalite hasır çeliği, dik olarak belirli aralıklarda yerleştirilip punta kaynağıyla birleştirilmesi sonucunda hasır çeliği elde edilmiş olur. Çelik hasır, TS500’de ST IVb, DIN 1045’de Bst 50/55 RK biçimde tanımlanması ile ön plana çıkar. Bilinen hasır çelikler iki başlıkta incelenir, bunlar R ve Q’dur. Tek istikamette çalışan döşemelerde ve mesnet donatılarında kullanılan hasır çeliği R grubu olarak ifade edilir. Bu hasır çeliğinin boy çubuğu aralığı 150 mm’dir. Q tipi hasır çeliği ise her iki istikamette çalışması ile ön plana çıkar. Betonarme yapı elemanlarında da kullanılan q hasır çeliği, boy ve en çubuk aralıkları 150 – 100 mm olarak karşımıza çıkar. Piyasada çok fazla hasır çeliği üreten firma bulunmaktadır. Bu firmaların güvenilirliğini araştırmak, büyük önem teşkil eder.  

q131 131 Hasır Çeliği Avantajları Nelerdir?

Yaygın bir kullanım alanına sahip olan q131 131 hasır çeliği, pek çok avantaj da sağlamaktadır. q131 131 hasır çeliği avantajları nelerdir diye merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam ediniz. İşte bu çeliğin avantajları şu şekildedir:

 • İşçilik, zaman, nakliye ve malzeme tonajı açısından tasarruf oluşturur.
 • Özellikle tünel kalıp sistemlerinde, sel, toprak kayması, deprem vs. doğal afetlerde inşaat demirlerine göre çok daha fazla dayanıklılık gösteren hasır çeliği kullanılır.
 • Bilindik tarzdaki betonarme yapılara nazaran %40 oranında demir tasarrufu oluşturur.
 • %60 oranında işçilik tasarrufu oluşturur. İnşaat sürecini büyük oranda kısaltır.
 • Malzeme tasarrufu oluşturur.
 • Fiyat farklı ile de tasarruf sağlar.
 • Nakliyeden tasarruf sağlar.
 • Kalite üstünlüğü sağlar.

q131 131 Hazır Çeliği Üretim ve Kalite

1008 ve 1010 kalite filmaşinden soğuk bir biçimde çekilerek dayanıklılığı artırılmış olan çelik hasır, nervülendirilmiş St IVb çubuklarının birbirlerine elektrik nokta kaynağı vesilesiyle birleştirilmesi sureti ile üretilmektedir. Türkiye’de 4,5 mm et kalınlığıyla beraber 15 mm et kalınlığı arasında üretimi sağlanan çelik hasır, pek çok kullanım alanına sahiptir.

İlgili standart TS 4559 olan çelik hasır, TSE belgeli, TOKİ, EMLAK KONUT ve KİPTAŞ onaylı olarak hizmete sunulur. Sevkiyata müteakip 1 haftalık bir süreç içerisinde test raporları da müşterinin istemesi dahilinde gönderilebilir.