Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Islah Çelikler Satan Firmalar

Islah Çelikler Satan Firmalar

Islah çelikler satan firmaların ıslah çeliği tercih etmesinin en önemli özelliği; ıslah çelikler ile yeterli düzeyde sertliği elde etmesidir. Çünkü ıslah çelikler yeterli seviyede ve derinlikte sertliğin elde edilmesi için oldukça fazla miktarda karbon içermektedir. Bu yüzden ıslah çeliği satan firmalar fazla karbon içeren ıslah çeliklerini üretimde kullanmaktadırlar. Islah çelikler satan firmalar için ıslah çeliği tercih etmelerinin sebebi; ıslah çeliklerinin karbon miktarının fazla olması ve sertleşmeye daha uygun, daha elverişli olmalarından kaynaklanmaktadır.

SogukSicakCekmeLama

Islah çelikler satan firmalar, ıslah çelikleri türlerine göre bir takım özel işlemlerden geçirerek oldukça farklı mekanik özellikler elde etmektedirler ve elde ettikleri bu özellikler sayesinde birçok alanda kullanılan ıslah çelik türleri ortaya çıkmış olur.

 

 

Islah Çelik Özellikleri ve Kullanım Alanları

Ekol Demir Çelik A.Ş firması, ıslah çelik imalatı yapıp satan önemli firmalardan olmaktadır. Islah çelikler satan firmalar özellikle kalın kesitli parçalar için ıslah çeliği tercih etmektedirler. Çünkü kalın kesitli parçaların sertlik derinliğine ulaşması, üretimde önemli olmaktadır. Bu yüzden kalın kesitli parçaların sertliğine ulaştırabilecek alaşımlı ıslah çelikleri kullanılır. 

Islah çelikler satan firmalar özellikle ıslah çelik üretiminde ıslah çeliklerin parçalarının boylarını ve üretim dayanıklılığı değerlerini ön plana çıkarmaktadırlar. Bununla birlikte, ıslah çelik satan firmalar hem alaşımlı ıslah çelik hem de alaşımsız ıslah çelik türlerini üretimde kullanmaktadırlar. Firmalar, kalın kesitli parçalarda alaşımlı ıslah çeliklerini tercih ederken küçük olan parçalarda da alaşımsız ıslah çeliklerini tercih etmektedirler. Çünkü alaşımsız ıslah çelikleri, küçük olan parçaların üretiminde kullanılması durumunda daha verimli sonuçlar doğurmaktadır.

Bununla birlikte, ıslah çelikler satan firmalar, üretimlerinde kalın parça üretirken jominy testini kullanmaktadırlar. Jominy testi ile sertlik dağılımını belirlemektedirler. Yani, Firmamız ıslah çelik işlemlerinde özel teknikler belirleyerek, kalın kesitli parçaların üretiminde alqşımlı ıslah çeliği kullanımı için jominy testi yapıp, sertleşme değerini ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra, Islah çeliği satan firmalar, üretimlerinde ıslah çelikleri kullanırken ıslah çeliklerini farklı yöntemlerle sertleştirmektedirler. Islah çeliği satan firmalar ıslah çeliklerini alevle sertleşme yoluna gidebilirler ya da bu firmalar üretim aşamasında çelikleri ıslah ettikten sonra da alev kullanarak sertleşme yoluna gidebilirler.

ElifTulay

Islah çelikler satan firmalar özellikle ıslah çelikleri üretiminde kullanılan çeliklerin kimyasal bileşim değerini de dikkat ederek kaliteli malzeme seçimi yapmaktadırlar. Çünkü sertleşme ve sertlik derinliği önemli olmaktadır. Üretimlerine göre kullanacakları malzemeleri için alaşımsız bir çelik kullanacaklarsa, alaşımsız çeliğin sertliğinin derinliği 3 mm-4 mm iken alaşımlı çelik kullandıkları zaman çeliğin sertliğinin derinliği 11 mm ila 12 mm olabilmektedir.

Bununla birlikte, ıslah çelikler satan firmalar farklı türde ıslah çelikleri kullanmaktadırlar. Üretimin amacına göre birçok ıslah çelik türünün olduğu alt grup vardır. Islah çelik alt grupları; alaşımsız ıslah çelikleri, krom alaşımlı ıslah çelikleri, mangan alaşımlı çelik, krom molibden alaşımlı çelik olmaktadır. Her bir alt grup farklı özelliklere göre üretimde kullanılır.

 

 

Islah çeliği satan firmalar özellikle ıslah çeliklerini sattıkları sektör çok farklı ve çeşitli olmaktadır. Çünkü ıslah çeliklerinin kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Firmamızda olduğu gibi, ıslah çelik imali yapıp satan firmalar, çelik türlerinden nitelikli yani vasıflı çelik de kullanabilmektedir.

Islah çelikleri satan firmalar için çelik alanında hizmet verdikleri ürün grupları; makine ve motor parçaları, çeşitli cıvata dövme parçaları, kumanda tahrik parçaları, somun saplamalar, krank milleri, yüksek basınç kapları, buhar türbini mil, yüksek basınç boruları, kumanda tarih parçaları, piston kolları, akslar, çeşitli miller, parçaların dişlerinin imal parçaları gibi çok geniş bir alanı kapsamaktadır.

 

Uygun Islah Çelik Seçimi

Islah çelikler satan firmalar, uygun olan ıslah çeliği seçerken oldukça özen göstermektedirler. Çünkü, doğru bir ıslah çeliğinin seçilmesi verimlilik açısından önemli olmaktadır. Doğru ve uygun ıslah çelik seçimi de hem tecrübeye hem de bilgiye dayalı olmaktadır. Firmamız, üretim ve işlemlerde en uygun ıslah çeliğinin seçimini verimli şekilde yapmaktadır.

Kullanım ve üretim amacına göre ıslah çelik türleri, özellikleri dahilinde seçilmelidir. Düşük sıcaklık işlemleri için alaşımsız çelikler seçilmelidir. Yüksek sıcaklıklarda ise dayanıklılığı daha çok olan alaşımlı çelikler kullanılmalıdır. Islah çelik imali yapan firmalar üretimlerinde özel yöntemler belirleyerek ıslah çelik türlerine göre ısıl işlem belirlerler. Uygun ıslah çelik seçimi yapılırken ıslah çeliğin kimyasal bileşeni ve sertlik derinliği göz önünde bulundurulmalıdır.