Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Sıcak İş Takım Çeliklerde Beklenen Özellikler

Sıcak İş Takım Çelikleri

Sıcak iş takım çelikleri; demir ve demir dışı malzemelerin yüksek sıcaklık koşullarına uygun olacak şekilde ( 300- 600 derece ) enjeksiyon, dövme, kesme ve bunlara benzer muhtelif yöntemler ile şekillendirilmesini sağlayan alaşımlı takım çeliği grubu olarak ele alınıyor. Sıcak iş takım çelikleri metal merkezli ham maddelerin yüksek sıcaklık doğrultusunda şekillendirilmesi işleminde kullanılıyor. Günümüz imalat ve kalıp sektöründe de yine aynı şekilde önem arz eden kullanım alanlarına sahip olan bir çelik grubudur. DIN normlarına göre birkaç sıcak iş takım çeliklerinden bahsetmekte yarar olacaktır. 1. 2343, 1. 2344, 1.2365, 1. 2713, 1.2714 şeklindedir. 

sicak-is-takim-celikleri

Kullanım Alanları

Sıcak iş takım çeliklerinin kullanım alanları farklılık gösterebiliyor. Metal malzemelerin dövme, enjeksiyon ve döküm işlemlerinin gerçekleştirilmekte olduğu kalıplarda kullanılabiliyor. En başta alüminyum olmak üzere metal olan enjeksiyon kalıplarının kalıp çekirdeği, iticilerde ve maçalarında kullanılıyor. Hafif ve ağır metallerin basınçlı döküm kalıplarında da yine aynı şekilde kullanılabiliyor. Sıcak kesme ve çapak alma takımlarında, dikişli boru üretiminde kaynak altı makaralarında da kullanılıyor. 

sicak-is-takim-celikleri-ekol-demir-celik

Sıcak İş Takım Çeliklerde Beklenen Özellikler

Sıcak iş takım çeliklerinden beklenen özellikler vardır. Bu özellikler; yüksek temperleme direnci, yüksek sıcaklık mukavemeti, termal şoklara dayanma, işlenebilir düzey, sıcak aşınma direnci şeklinde sıralanabilir. Bu özellikler kullanım sahasının geniş olmasını ve kullanım alanlarında başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.