Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Sıcak Çekme Lama Ürünleri Nedir? Nerede Kullanılır?

Sıcak Çekme Lama Ürünleri Nedir? Nerede Kullanılır?

Sıcak çekme işlemi, daha önceden demirlerin soğuk çekilmesi ile birlikte tekrar işlem görmesi ve tekrar çekilme faaliyetlerinin yerine getirilmesine denmektedir. Sıcak çekme faaliyetlerinin en önemli özellikleri mukavemet ve pürüzsüz dış yüzeye sahip olması, dayanıklılığı ve esnekliğidir.

EkolDemirCelikAS

Bu işlemler sonucunda sıcak çekme lama ürünleri ortaya çıkar. Sıcak çekme lama dayanıklılığı sebebiyle yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Ekol Demir Çelik A.Ş olarak sıcak lama işlemleri yüksek kalitede ve yüksek standartlarda yapılmaktadır.

Sıcak Çekme Lama

Sıcak çekme lamalar en dayanıklı demir olmaktadır. Sıcak çekme ile lamaların üretimi yapılırken standartlar haricinde özel siparişlere göre farklı boyutlarda da üretilebilmektedir. Sıcak lama çekme işleminde demirler işlem görmektedir, demir ve kütüklerin işlem görmesi ile birlikte sıcak çekilen lama ürünleri oluşmakta ve esnek bir yapıya kavuşmaktadırlar. Aynı zamanda bu üretim sonucunda sıcak çekme lamalarında pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Daha sonra sıcak çekilen lamalar belirli kalıplara dökülür. Kalıplara döküldükten sonra da belirli bir sürede soğuması için ayrı bir bölümde bekletilir ardından ürün üretim faaliyetlerine başlanmış olunur. Sıcak çekme lama ürünleri, bir çok sektörde oldukça yaygın kullanım alanı bulmaktadır.

ElifTulay

Sıcak çekme lama ürünlerinde kullanılan lama demirinin sağlam ve daha dayanıklı olması en önemli özelliğidir. Lama demiri çelik konstrüksiyonun bir parçası olmaktadır ve temel taşıyıcısını oluşturur. Lama demiri kullanmanın amacı yapı desteklerini güçlendirmek ve iki bağlantı, iki profil arasındaki yada zeminle taban arasındaki bağı kuvvetlendirmektir.

Sıcak lamalar yassı bir form şeklinde olmaktadır. Sıcak çekme lama işlemlerinde öncelikle yüksek fırında eritilerek sıvı haline getirilen çelik daha sonradan belirlenen kalıplara dökülerek bekletilir. Günümüz teknolojisinde en çok kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Çünkü hem kaliteli hem de dayanıklı olmaktadır.

Lama demiri paslanma yapmadığı için uzun süre kullanılabilir. Lama demirleri özellikle demir-çelik sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. İnşaat sektöründe taşıyıcı malzeme olarak kullanım alanı bulur.

 

Sıcak Çekme Lama Kullanım Alanları

Sıcak çekme lama işleminde ilk başta soğuk çekilenler demirler daha farklı işlemlerden geçirilerek sıcak çekme lamalar elde edilmektedir. Sıcak çekme lama ürünlerinin kullanım alanları nelerdir? Sıcak çekme lamaları; otomotiv yapılarında, çelik konstrüksiyon işlemlerinde kullanım alanı bulmaktadır. Bununla birlikte, sıcak lamalar inşaat alanlarında yapıları güçlendirmek için kullanılabilir. Aynı zamanda dekoratif amaçlı olarak da korkuluk demir doğramalarında kullanılır.

 

Enerji nakil hatlarında, beyaz eşya sanayisinde, köprü yol baraj inşaatlarında, zirai alet imalat işlemlerinde, sanayi sektöründe, yapısal çelik sektöründe, gündelik olarak kullanılan demir işlem faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Çelik ürün sektöründe de kullanılmaktadır.

Çelik sektöründe nitelikli çelik olan vasıflı çelikler, hammadde olarak hem sanayi hem de ulaşım sektöründe kullanım alanı bulurken bu çelikler sıcak çekme üretimiyle şekil almaktadır. Sıcak işlemleri ile şekillendirilmiş olan yapı çelikleri özellikleri sayesinde iyi şekillendirilebilir niteliktedir.

Yapı çelikleri, diğer çelik türlerine göre daha yaygın kullanım alanı bulmaktadır. Bununla birlikte, sıcak çekme işlemlerinin yapıldığı bir diğer çelik türü ıslah çelikleri olup, bu çeliklerin sertleşme özellikleri bulunmaktadır.

Sıcak Çekme Lama Ürünleri Satan Firmalar arasında önemli i konuma sahip ekol çelik. Sıcak lama çekme işlemlerini yüksek kalite standartlarında gerçekleştirmekte ve sıcak çekme lamalarının üretiminde gerekli standartları sağlamaktadır.